Souhrnný popis aplikace
Software Senzorika má za úkol zjednodušit přípravu jednotlivých hodnocení, vstup dat od hodnotitelů, zpracování těchto dat a zajistit jejich zpětnou dohledatelnost a využitelnost pro následné procesy ve firmě.
Software eviduje hodnocení nejen finálních produktů, ale i meziproduktů a surovin. Dále jednotlivé stupnice, podle kterých se hodnotí, hodnoty, podle kterých se výsledky validují a seznam hodnotitelů.
Manažer kvality pak připraví na určité dny hodnocení, zvolí si, které produkty/suroviny se budou hodnotit a které hodnotitele na toto hodnocení pozve. Hodnotitelům jsou potom odeslány pozvánky e-mailem, popř. zadány pozvánky přímo do jejich outlookových kalendářů.
Jelikož má každý produkt předem nadefinována všechna kritéria, která se hodnotí, je zadání hodnocení rychlé, v podstatě se vybere produkt, kterého se hodnocení týká, kdy hodnocení proběhne a kdo se ho zúčastní.
V místě hodnocení se hodnotitelé přihlásí do aplikace, kde již mají před sebou zobrazen konkrétní formulář, do kterého zjištěné hodnoty zaznamenávají. Odpadá záznam na papírový formulář a jeho další zpracování. Vstup je validován, aby se minimalizovaly lidské chyby.
Manažer, kvality, který hodnocení zadal, má přehled, zda hodnocení proběhlo a kdo a jak hodnotil. Výstupy je možno zobrazit formou různých grafů nebo číselných hodnot, popř. lze tyto hodnoty vyexportovat do Excelu a dál s nimi pracovat. Systém také upozorní na ta hodnocení, ve kterých došlo k vybočení hodnot z normálu.
Obr. 1: Ukázka hlavního okna aplikace se záložkami jednotlivých agend.
Software eviduje nejen hodnocení senzorická, ale také vstupy z laboratoře a výsledky laboratorních měření. Jelikož jsou všechny suroviny a produkty mezi sebou provázány, pak lze zpětně dohledat, jak si např. vedly konkrétní suroviny od konkrétního dodavatele a jaký vliv měly na finální produkt.
Data v systému lze vyhledávat a třídit podle různých kritérií a vytvářet z nich potřebné přehledy pro další rozhodování.
Některé záznamy např. o vstupních, mezioperačních či finálních kontrolách procházejí víceúrovňovou validací, kdy laborant zadá určité výsledky měření, někdo na další úrovni doplní následné informace a manažer to teprve poté schválí.
Aplikace pracuje se systémem oprávnění, čili každý uživatel má nadefinován pouze přístup k potřebným funkcím, anebo smí editovat jen určitou oblast dat.
Senzorické hodnocení
Vypsání hodnocení
Správce hodnocení vypisuje nová hodnocení. V detailu hodnocení vyplní hlavičkové údaje (1) jako jsou datum hodnocení, dodavatel produktu/suroviny, vybere hodnocený produkt/surovinu a zapíše označení, pod kterým bude dané hodnocení evidované.
Správce hodnocení vybere hodnotitele(2), kteří se tohoto hodnocení zúčastní. Vedle každého hodnotitele je kontrolně zobrazen seznam hodnocených kritérií(3). Volitelně lze hodnotitelům odeslat a-mailovou pozvánku na hodnocení.
Obr. 2: Zadání nového hodnocení.
Hodnocení hodnotiteli
Hodnotitel se přihlásí do aplikace a jsou mu zobrazena připravená hodnocení pro daný den. Hodnocení, která hodnotitel již vyplnil se dále nezobrazují.
Obr. 3: Seznam hodnocení pro daného hodnotitele.
V průběhu vlastního hodnocení vyplňuje hodnotitel postupně všechna hodnocená kritéria a doplňuje hodnoty.
Obr. 4: Vyplňování hodnocení daným hodnotitelem.
Vyhodnocení
Správce hodnocení může globálně kontrolovat stav probíhajícího nebo ukončeného hodnocení a zobrazovat si buď celkové výsledky anebo také konkrétní hodnocení daného hodnotitele.
V seznamu hodnocení lze jednotlivá hodnocení třídit, filtrovat a zobrazovat.
Obr. 5: Seznam senzorických hodnocení.
Obr. 6: Detail konkrétního hodnocení daného hodnotitele.
Celkové výsledky hodnocení obsahují kumulaci hodnot od jednotlivých hodnotitelů.
Obr. 7: Celkový pohled na hodnocení od všech hodnotitelů.
Dané hodnocení lze propojit se záznamem některé z kontrol daného produktu/suroviny a tím zajistit provázanost mezi senzorickým hodnocením produktu a jeho příslušnou laboratorní kontrolou.
Příprava dat
Správce aplikace (manažer senzoriky) v systému udržuje seznam hodnotitelů, spravuje jejich přihlašovací a kontaktní údaje. Udržuje seznam hodnocených produktů/surovin a seznam hodnocených vlastností. Spravuje také hodnotící stupnice pro hodnocené vlastnosti.
Obr. 8: Seznam hodnocených produktů.
Obr. 9: Stupnice parametrů.
Přehled uživatelských rolí pro senzoriku
Manažer senoriky a Manažer QSE (správce aplikace): má k dispozici veškeré funkce a volby v rámci agendy. Zejména definuje číselníky a uživatele aplikace.
Role pro Senzoriku - Správce hodnocení: pořizuje a připravuje jednotlivá hodnocení, zadává a aktualizuje číselníky, provádí vyhodnocení jednotlivých hodnocení – statistika. Nemůže spravovat uživatele ani modifikovat číselníky.
Role pro Senzoriku - Hodnotitel (standardní uživatel): vidí pouze ta hodnocení, která má ohodnotit – administrátor při zadání určí den, kdy se bude hodnotit. Pokud se daný hodnotitel tohoto hodnocení nezúčastní, pak jeho hodnocení zůstane nehodnoceno. Po vyplnění hodnocení a po uložení jej již hodnotitel nemůže měnit.
Export dat hodnocení
Získaná data všech hodnocení lze exportovat ve formátu Excel pro další zpracování. K tomu slouží uživatelský generátor exportů. Celá aplikace je datově otevřená, tzn. jakákoli data z ní lze vyexportovat.
Obr. 10: Generátor datových exportů.
Sledování kvality
Druhá oblast aplikace je zaměřená na sledování kvality surovin, materiálů, meziproduktů a finálních výrobků. V rámci vstupní, mezioperační a výstupní kontroly se evidují klíčové hodnoty, které jsou odpovědnými uživateli schvalovány do další výrobní fáze.
Uživatelské role
Skladník surovin/materiálu a Technik/Laborant: Mají přístupné povolené moduly (určuje Manažer QSE) a mohou zadávat a doplňovat kontrolní záznamy přidělených skupin produktů (materiálů, surovin).
Manažer QSE: Krom administračních oprávnění zejména schvaluje výsledky kontrol a řídí oběh informací v rámci systému.
Vstupní kontrola
Modul Vstupní kontrola je přístupný pouze oprávněným uživatelům (viz číselník uživatelů).
Obr. 11: Seznam záznamů vstupní kontroly materiálů a surovin.
Záznam vstupní kontroly surovin
Zakládá uživatel zařazený do role Skladník surovin. Uživatel v roli Laborant do založeného formuláře doplňuje další údaje. Manažer QSE následně celý záznam kontroly suroviny schvaluje a předává jí do výroby.
Záznam vstupní kontroly materiálu
Zakládá uživatel zařazený do role Skladník materiálu. Uživatel v roli Technik do založeného formuláře doplňuje další údaje. Manažer QSE následně celý záznam kontroly materiálu schvaluje a předává jej do výroby.
Při zakládání záznamu má každá z rolí vyfiltrovány pouze produkty (mat./sur.), které k ní náleží. Každá uživatelská role má také dostupná (editovatelná) pouze určitá pole.
U každého dílčího rozhodnutí se připojuje jméno uživatele, který jej učinil. Po uložení již záznam nelze opětovně měnit, je třeba vyžádat si povolení manažera QSE, který takový záznam může jednorázově odemknout pro úpravy.
Na formuláři jsou v liště dostupné související dokumenty k danému produktu (viz číselníky), které si může oprávněný uživatel zobrazit. Pole Poznámka je dostupné obsluze a slouží pro zapsání libovolného textu.
Celý formulář se záznamem lze vytisknout. K dispozici je rovněž opis záznamů.
Seznam vstupních kontrol lze filtrovat podle libovolných kritérií, stejně jako exportovat do formátu csv a zpracovávat dále např. v Excelu.
Obr. 12: Detail vstupní kontroly suroviny s vazbou na příslušné senzorické hodnocení.
Mezioperační kontrola
Modul Mezioperační kontrola je přístupný pouze oprávněným uživatelům (viz číselník uživatelů).
Obr. 13: Seznam mezioperačních kontrol
Kontroly polotovarů
Zakládá uživatel zařazený do role Skladník surovin. Manažer QSE následně celý záznam kontroly polotovaru schvaluje a předává jí k dalšímu zpracování.
Záznam mezioperační kontroly plnící linky
Zakládá uživatel zařazený do role Technik. Uživatel v roli Laborant do založeného formuláře doplňuje další údaje. Manažer QSE následně celý záznam kontroly plnící linky schvaluje a předává jej do výroby.
U každého dílčího rozhodnutí se připojuje jméno uživatele, který jej učinil. Po uložení již záznam nelze opětovně měnit, je třeba vyžádat si povolení manžera QSE, který takový záznam může jednorázově odemknout pro úpravy.
Na formuláři jsou v liště dostupné související dokumenty k danému produktu (viz číselníky), které si může oprávněný uživatel zobrazit. Pole Poznámka je dostupné obsluze a slouží pro zapsání libovolného textu.
Celý formulář se záznamem lze vytisknout. K dispozici je rovněž opis záznamů.
Seznam mezioperačních kontrol lze filtrovat podle libovolných kritérií, stejně jako exportovat do formátu csv a zpracovávat dále např. v Excelu.
Obr. 14: Detail záznamu kontroly polotovarů.
Výstupní kontrola
Modul Výstupní kontrola je přístupný pouze oprávněným uživatelům (viz číselník uživatelů).
Obr. 15: Seznam výstupních kontrol.
Záznam výstupní kontroly plnící linky
Zakládá uživatel zařazený do role Laborant. Manažer QSE následně celý záznam kontroly plnící linky schvaluje a předává jej dále.
Záznam o auditu hotových výrobků
Zakládá uživatel zařazený do role Technik.
U každého dílčího rozhodnutí se připojuje jméno uživatele, který jej učinil.
Na formuláři jsou v liště dostupné související dokumenty k danému produktu (viz číselníky), které si může oprávněný uživatel zobrazit.
Pole Poznámka je dostupné obsluze a slouží pro zapsání libovolného textu.
Celý formulář se záznamem lze vytisknout. K dispozici je rovněž opis záznamů.
Seznam výstupních kontrol lze filtrovat podle libovolných kritérií, stejně jako exportovat do formátu csv a zpracovávat dále např. v Excelu.
Obr. 16: Detail záznamu výstupní kontroly plnící linky.
Další evidence
Volitelně lze evidovat také palety, kde operátor pomocí čárového kódu nasnímá palety s láhvemi pro plnící linku.
Další evidencí je kontrola objemu láhví na plnící lince. Operátor v daných intervalech provádí kontrolní vážení a aplikace si čte data přímo z váhy, vyhodnocuje je a zobrazuje ta vážení, která jsou mimo stanovený rozsah.
Obr. 17: Kontrola objemu láhví.
Společné
Tiskové výstupy
Uživatelská možnost vytváření nových a úprav stávajících sestav pomocí vestavěného návrháře, tisk do PDF, uživatelská oprávnění k sestavě, členění sestav do skupin.
Export dat
Export dat umožňuje vytvářet uživatelské SQL dotazy a získávat v podstatě libovolné datové výstupy z databáze. Tato funkce je pro oprávněné uživatele k dispozici v každém okně se seznamem. SQL dotazy je možno interaktivně navrhovat a testovat ve vizuálním návrháři. Ke každé úloze lze nastavit přístupová oprávnění a data exportovat do formátu CSV nebo XML.
Propojení se softwarem třetích stran
Aktuálně je Senzorika schopna načítat data z řídícího software plnící linky od společnosti Esonic. Toto napojení slouží k získávání doplňujících dat k jednotlivým kontrolám.
V rámci kontrol váhy je software schopen automatizovaně načítat naměřené hodnoty z laboratorních vah Radwag.
Další napojení, ať směrem do aplikace, tak směrem z aplikace je možno připravit v součinnosti s třetími stranami dle potřeby.
Zakázkové úpravy, rozšiřování
Vzhledem k tomu, že problematika senzorického hodnocení i kontrolní evidence v procesu výroby je poměrně složitý komplex úkolů, který je navíc proměnlivý v čase, je také možno aplikaci přizpůsobovat a rozšiřovat formou zakázkových úprav.
Informace pro IT
Aplikace pro svůj běh vyžaduje prostředí minimálně se systémem Windows 7 a vyšší. Data jsou uložena na databázovém serveru MS SQL 2012 a vyšším, edice Express a vyšší.
Aplikace je uložena na souborovém serveru ve složce, do které mají přístup všichni oprávnění uživatelé. Aplikace je spouštěna pomocí zástupce, který mají na ploše jednotliví uživatelé.
Aplikaci je také možno provozovat na vzdáleném serveru a připojovat se k ní přes protokol RDP (Remote Desktop/ Remote App).
Podporu pro aplikaci, řešení technických problémů a další rozvoj aplikace zajišťuje společnost TT Software. Kontakty jsou dostupné na https://www.ttsoftware.cz/kontakty